Salusgroup: chaty solne, groty solne"Dwie rzeczy są najważniejsze na świecie: słońce i sól"
Pliniusz Starszy Rzymski Przyrodnik

 

Sól od wieków odgrywała ogromną rolę w historii ludzkości. Była symbolem bogactwa i przyjaźni, była przyprawą i lekarstwem. Wraz z całym bogactwem minerałów, które w sobie zawiera spełnia ważną rolę w prawidłowym działaniu organizmu.
Każdy z nas zna od dzieciństwa dobry sposób na przeziębienie: inhalacje ze słonej wody, moczenie nóg lub kąpiel w wodzie z solą.

Morze to istna tablica Mendelejewa, a prawie każdy zawarty w niej pierwiastek jest niezbędny do tego "byśmy byli" i aby nasz organizm działał tak, jak powinien. Dlatego, każdy oddech powietrzem nasyconym solą to niezastąpione, naturalne lekarstwo na wiele naszych dolegliwości!
chata(y) solna(e)

Mikroklimat leczniczy

W grocie bądź chacie solnej panuje specyficzny mikroklimat cechujący się wyjątkową czystością bakteriologiczną, a powietrze nasycone jest minerałami i mikroelementami.
Bez wyjeżdżania daleko do ośrodków wypoczynkowych czy nad morze można znaleźć się we wspaniałym miejscu o każdej porze dnia i roku odetchnąć morskim powietrzem i uodpornić swój organizm.

Krystaliczna sól kamienna jest naturalnym jonizatorem, efektywnie poprawia jakość powietrza, produkując jony ujemne, które w ogromnych ilościach znajdują się nad morzem, przy wodospadach, po burzy.

Znaczenie jodu

Człowiekowi w ciągu życia wystarczają dwa gramy jodu, tylko, że nawet w tej ilości trudno go pozyskać.
Jod jest niezbędnym dla człowieka pierwiastkiem śladowym. Rola jodu jest bezpośrednio związana z jego obecnością w hormonach tarczycy, które zawiadują wieloma procesami zachodzącymi w organizmie: regulują tempo z jakim energia zawarta w pożywieniu przekształca się w inne rodzaje energii, kontrolują rozwój psychiczny i fizyczny, regulują pracę układu krążenia i mięśni.
Na niedobór tego pierwiastka narażeni są głównie mieszkańcy centralnych i południowych regionów kraju. Nie muszą go jednak szukać jedynie nad morzem, mogą skorzystać z groty solnej.
chata(y) solna(e)

Grota i chata solna zbudowana jest z soli pochodzącej m.in. z Kłodawy i Pakistanu

Kłodawska sól jest minerałem o wysokim stopniu czystości i nie wymaga procesów wzbogacania. Sól kłodawska pochodząca z cechsztyńskiego wysadu solnego jest pozostałością po szumiącym tu niegdyś morzu, jest, więc poniekąd solą morską. Ponadto stanowi ona bogate źródło "pierwiastków życia", czyli mikroelementów /nazwanych tak przez prof. Juliana Aleksandrowicza/ niezbędnych do prawidłowego, zdrowego funkcjonowania organizmu człowieka. Biopierwiastki wchodzące w skład naturalnej soli kamiennej tworzą kompleksy łatwo przyswajalne przez organizm. To właśnie one sterują czynnościami metabolicznymi, czyli przemianą materii. Odgrywają tez zasadniczą rolę w aktywności niezbędnych dla życia procesów enzymatycznych. Jest więc oczywistym, że ich niedobór, czy nadmiar musi wywołać niekorzystny wpływ na zdrowie. Skład mikroelementów w naszej soli zbliżony jest do ich zawartości w płynie ustrojowym organizmu ludzkiego. W kłodawskiej soli zawarte są (już od 250 mln lat): magnez, mangan, żelazo, cynk, miedź, wapń, potas, selen i in.

Kłodawska sól jest uznanym lekiem od lat nabywanym w aptekach. Bywa stosowana do inhalacji, a kąpiele stanowią istotną pomoc w leczeniu bólu stawów, poprawiają ukrwienie skóry, wpływają regulująco na stan psychiczny chorych i nerwowy układ wegetatywny.
chata(y) solna(e)

Powietrze w chacie i grocie solnej

Powietrze wypełniające grotę i chatę solną jest bogate w cenne mikroelementy i nie zawiera praktycznie w ogóle zanieczyszczeń charakterystycznych dla współczesnego środowiska miejskiego. Dzięki dużej zawartości chlorku sodu, który działa przeciwalergicznie i przeciwgrzybowo czystość powietrza w grocie jest dziesięciokrotnie wyższa niż na zewnątrz. Te właściwości mikroklimatu tzn. czystość biologiczna i chemiczna, nasycenie pierwiastkami śladowymi i ujemna jonizacja mają dobroczynny wpływ również na organizmy ludzi zdrowych. Przebywanie w takiej atmosferze znacząco redukuje stres, pogłębia i zwalnia oddychanie, podnosi zdolność koncentracji, przynosi uczucie świeżości i zadowolenia, a przy tym opóźnia starzenie się skóry, wygładza zmarszczki i przyspiesza spalanie tłuszczu wydatnie wspomagając walkę z nadwagą.

Seanse w grocie i chacie solnej wskazane są także  osobom przemęczonym lub z zaburzeniami wegetatywnego układu nerwowego, a także dla osób prowadzących intensywny tryb życia, na przykład dla sportowców, którzy mogą się wzmocnić i zregenerować siły po intensywnym treningu, a także poprawić wydolność organizmu.